مشاوره رایگان : 09382117758
ساعت های کاری مطب : شنبه تا پنج شنبه 9 الی 19

پتوز چیست و چگونه درمان می شود؟

هر روز که جلوی اینه می رویم  به اجزای صورت و پوستمان دقت می کنیم؛ ایرادها و لک و جوش ها را برسی می کنیم. گاها هم بهعدم تقارن اجزای صورت مانند پلک چشم، حساس می شویم و حرص می خوریم و سپس، دلیل و نحوه اصلاح  آن را جستجو می کنیم. امروزه جراحی پلک در جهان خواهان و طرفداران، بسیاری دارد. اما چنانچه مساله جدی نیست و متخصص به شما پیشنهاد انجام این کار را نمی دهند، این عمل غیرضروری تلقی شده و ممکن است اسیب ها و عوارض جدی ای به دنبال داشته باشد. اما زمانی که جراحی پلک ضروری است بهتر است که در اولین فرصت، اقدام به جراحی کنید تا هر چه سریع تر مشکلتان برطرف شود. ما در ادامه این مقاله، تمام دلایل بوجود امدن افتادگی پلک ،راه های پیشگیری، نکات مهم و عوارض جراحی را بررسی خواهیم کرد. با تیم دکتر دواچی همراه باشید.

فهرست مطالب


پتوز به چه معناست؟

عوامل افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک به دلیل،دلایل اکتسابی

پتوز مادر زادی

افتادگی پلک در بزرگسالی

افتادگی پلک بر اثر تصا دف های شدید

افتادگی پلک بر اثر سوختگی ها

راه های کاهش افتادگی پلک چشم

سن مناسب ، برای عمل پتوز

عوارض بعد از جراحی پلک 

مراقبت های پس از پتوز


افتادگی پلک به چه معناست؟   

افتادگی پلک ممکن است زیبایی و اعتماد به نفس  افراد را تحت تاثیر قرار دهد همچنین به علت عدم توجه و پیشگیری ، ممکن است مشکلات بینایی را در افراد بوجود بیاید.
این اتفاق زمانی رخ می دهد که شکاف پلکی به علت افتادگی، باریک شده باشد. این مشکل می تواند به مقدار کم که تشخیص آن سخت است یا گاهی نیز ممکن است که  افتادگی به صورت کامل رخ دهد و مردمک چشم را بپوشاند و در میدان دید، اختلال ایجاد کند. همچنین اگر بی توجه باشید و به فکر پیشگیری نباشید ممکن است تمامی قسمت مردمک و دید میدانی را بپوشاند. عوامل دیگری مانند کهولت سن، افزایش سن و حوادثی از قبیل سوختگی و تصادف نیز می توانند، دلیلی برای پتوز باشند.

پتوز به چه معنا است؟

انواع افتادگی پلک و عوامل آن 

افتادگی پلک عوامل گوناگونی دارد که افتادگی پلک در کودکان به دوران چنینی برمیگردد که ماهیچه های بالا برنده ی پلک به خوبی تکامل  نیافته اند.برخی از بیماری های مادر زادی مانند فلج عصب ممکن است در یک طرف یا هر دو طرف پدیدار شود.که ممکن است پس تولد و گذر زمان به حالت طبیعی برگردد. در برخی از موارد نیز،با گذر زمان قابل بهبود نمی باشد و به طور همیشگی و دائمی خواهد ماند.

افتادگی پلک به دلایل اکتسابی:

  • نوع مکانیکی(مکانیکال): تورم و التهاب سبب می شود که مقدار و وزن آن برای عضلات بالا برنده زیاد باشد. به همین علت این کار توسط عضله بالابرنده به سختی انجام می گیرد.
  • نوع تاندونی (آپونوروتیک): عدم توانایی و ضعف پلک فوقانی که تاندون بالا برنده به اصلاح کشیده و تضعیف شده است که موجب بالا ماندن آن می شود.
  • نوع عصبی (نوروژنیک): به دلیل درگیر شدن اعصاب های پلکی و از کار افتادن عصب سوم مغزی پلک دچار اختلال عصبی می شود که افتادگی را به همراه دارد.
  • نوع عضله ای(میوژنیک): به علت اختلال در عضله پلکی، افتادگی پلک فوقانی پدیدار می شود که به صورت غیرارادی، آن را بالا نگه می دارد.

افتادگی پلک مادرزادی

افتادگی پلک فوقانی می تواند از بدو تولد به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد که درحالت کلی به دو گروه تقسیم می شود:

 گروه اول: در دوران جنینی قسمتی از پلک فوقانی تشکیل نشده که در این صورت با عمل جراحی می توان آن به راحتی به حالت نرمال و طبیعی باز گردد.
گروه دوم: پلک فوقانی چشم به طور کامل تشکیل نمی شود که در این صورت  ضایعه چشمی نیز بوجود می آید که با عمل جراحی،کاملا قابل اصلاح و ترمیم می باشد.

مشکلات مادرزادی چشم

افتادگی پلک در کودکان:​

اگر کودکی بنا به هر دلیلی با پتوز درجه متوسط و یا شدید، متولد شود. نیاز به اقدامات سریع جهت جراحی و ترمیم دارد. زیرا این یک بیماری مادر زادی است که با گذشت زمان، قابل ترمیم نیست و بهبود نمی یابد. در صورت مشاهده افتادگی پلک در کودکان حتما به متخصص چشم مراجعه کنید، زیرا در صورت عدم توجه،باعث تنبلی چشم می شود.

عوارض پتوز در کودکان:​

1. افتادگی پلک فوقانی در کودکان به علت ؛ پوشاندن میدان دید و بسته شدن مسیر بینایی و ایجاد تاری در دید،موجب تنبلی چشم می شود.
2. در برخی از مواد نیز افتادگی پلک ، انحراف چشم را می پوشاند و مخفی میکند که با گذشت زمان موجب تنبلی چشم از نوع اکتسابی می شود.

افتادگی پلک در بزرگسالان 

افتادگی پلک در بزرگسالان به دلیل کشیده شدن و یا جدایی ماهیچه های بالا برنده، اتفاق می افتد. این اتفاق ممکن است پس از جراحی های چشم مانند آب مروارید و یا ضربه و فشار به چشم بوجود بیاید. با ابن وجود می توان شایع ترین دلیل را ، افزایش و کهولت سن دانست که به دنبال آن، چین و چروک هایی بر روی پلک فوقانی، پدیدار می شود که می توانند اشکالاتی در میدان دید بوجود بیاورند. با توجه به پیشرفت علم، ارتقای بهداشت عمومی و افزایش انگیزه و امید به زندگی در افراد مسن، بسیاری از متقاضیان جراحی پلک در این گروه افراد، قرار دارند . 

عوارض پتوز در بزرگسالان:

1. ایجاد مشکلات پوستی ، افزایش چربی های  دور جشم و افزایش پف چشم که پس از فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، رانندگی، مطالعه و سایر فعالیت های روزمره به وجود می آید که باعث سنگینی و خستگی پلک فوقانی شود.
2. خستگی زودرس و غیرمعمول چشم باعث می شود که پوست چروک و فشرده بالایی مانع دید چشم افراد مسن شود ، به همین دلیل افراد معمولا چشمان خود را باز می کنند تا میدان دید کافی داشته باشند، این اتفاق در دراز مدت و پس از گذشت چند ماه منجر به ایجاد چین و چروک بر روی پیشانی می شود و با تناسب زیبایی بین چشم و ابرو را به هم می زند.

عوارض پتوز

افتادگی پلک بر اثر تصادف های شدید

یکی از دلایل رایج پتوز حادثه و تصادفی است که باعث فلج عصبی و افتادگی پلک می شوند. همچنین پس از سانحه به علت شرایط اورژانسی ممکن است ترمیم عضلات به خوبی انجام نشود که این موضوع خود به خود افتادگی پلک چشم  را تشدید می کند.

افتادگی پلک بر اثر سوختگی

سوختگی در ناحیه صورت و  چشم ها احتمال به خطر افتادن سلامت چشم  را افزایش خواهد داد. در برخی سوانح که سوختگی رخ می دهد ممگن است به مرکز بینایی و قرنیه چشم اسیب وارد می شود و در برخی موارد  نیز اطراف چشم در خطر آسیب دیدگی قرار می گیرد.
در این شرایط اگر به موقع جهت ترمیم اقدام نکنید ممکن است مشکلات جبران ناپذیری و جدی تری ، برای چشم بوجود بیاید. پس نسبت به این عوامل که هشداری برای بروز بیماری هاست، بی توجه نباشید وبهبود و ترمیم انها را به گذر  زمان نسپارید. در صورت بروز هرگونه اتفاق و یا مشکلاتی از این قبیل که ممکن است خطر افرین باشد در اولین قرصت جهت معاینه ی دقیق چشم به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

علل افتادگی پلک

راه های کاهش افتادگی پلک چشم

برای انجام عمل پتوز از سن بیست و پنج سالگی به بعد می توان اقدام کرد. اگر سن شما از بیست و پنج سال گذشته نگران نباشید شما نیز می توانید نکات زیر را بخوانید تا از چشمانتان در برابر بیماری ها محافظت کنید تا اسیبی به انها وارد نشود. برای این کار لازم است موارد زیر را رعایت کنید:
1. از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب مستقیم پرهیز کنید.

2. در هنگام روز و روشنایی از ساعت 9 صبح تا چهار بعد ظهر از عینک آفتابی و کلاه لبه دار استفاده کنید تا از چشمانتان محافظت شود.

3. استفاده از نورهای مصنوعی در شبانه روز را به حداقل برسانید.همچنین بهتر است از تماشای تلویزیون در تاریکی به مدت زیاد، پرهیز کنید.

4. مطالعه با نور زیاد و مصنوعی باعث خستگی چشم می شود و در نهایت پس از گذر زمان می تواند عوارضی چون آسیب به چشم و افتادگی پلک را در پی داشته باشد.

5. نور زیاد باعث خستگی و پیری زودرس چشم می شود. در نتیجه سعی کنید که شب ها زود تر بخوابید و با طلوع خورشید بیدار شوید.

6. از تغذیه و غذاهای مناسب استفاده کنید. تغذیه تاثیر بسیاری در سلامت پوست دارد، بنابراین شما می توانید با استفاده از تغذیه سالم از افتادگی پلک، جلوگیری می شود. در نتیجه از خوردن غذاهای سنگین ، پر چرب و شور پرهیز کنید زیرا یاعث بوجود امدن پف چشم و التهاب دور چشم می شوند. تاثیر این سبک غذا خوردن مشکلات مربوط به چشم به قدری سنگین است که شما می توانید فردای همان روز عوارضی مانند پف چشم را در صورت خود ببینید. همین روند در درازمدت منجر به افتادگی پلک و چین خوردگی پوست آن خواهد شد.

7. ورزش های چشمی نیز در
 برطرف کردن پف ایجاد شده تاثیر بسزایی دارد.

همه چیز درباره پتوز

سن مناسب، برای عمل جراحی پلک

در هر سن و سالی برای ترمیم و جراحی ان اقدام کرد.
1. برخی نوزادان تازه متولد شده به صورت مادر زادی،افتادگی پلک دارند.

2. برخی به صورت ژنتیکی و وراثت،افتادگی پلک دارند.

3. در سنین بالاتر هم ممکن است شرایط اکتسابی موجب پدیدار شدن افتادگی 
شود.
4. در سنین میانسالی، 
نیز افتادگی پلک وجود دارد که معمولا بیشترین امار جراحی پلک مختص به این گروه افراد است.

عوارض های بعد از جراحی پلک

 در حالت کلی، عوارض جراجی پلک بسیار نادر است. البته مانند تمامی جراحی ها عوارضی مانند عفونت محل زخم و یا حساسیت به مواد بیهوشی ممکن است بوجود بیاید. با رعایت نکات و دستورات پزشک می توان عوارض احتمالی را کاهش داد. عوارض پس از عمل جراحی پلک عبارت هستند از :
1. عفونت و خونریزی که بسیار نادر است.
2. تاری و دوبینی دید که  پس از گذشت چند روز و یا هفته بطرف می شود.
3. عدم تقارن محل برش در دو طرف که ممکن است پس از کاهش ورم به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.
4. ممکن است پس از جراحی در محل برش و بخیه ها ،جوش های سفید کوچک نمایان شود.

عوارض بعد از عمل

مراقبت های پس از جراحی پلک

زخم محل جراحی پنچ تا شش ماه زمان لازم دارد تا محل بخیه و اسکار پس از جراحی بهبود یابد. گاهی دانه های زیر پوستی بوجود می اید که بزشک به صورت سرپایی انها را خارج می کند. اکثر بیمار ها از نتایج عمل خود،رضایت دارند و چهره یخود را نسبت به گذشته ،حس زیبایی ، جوانی  و شادابی نسبت به گذشته دارند. با توجه به شرایط محیطی بعد از عمل ممکن است پس از چندین سال، افتادگی پلک مجددا ایجاد شود همچنین در بعضی اشخاص نیز تا اخر عمر به همان زیبایی روز های اول باقی می ماند.

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.