مشاوره رایگان : 09382117758
ساعت های کاری مطب : شنبه تا پنج شنبه 9 الی 19

جراحی پلک و ویژگی های آن

عمل جراحی پلک و یا همان بلفاروپلاستی، یکی از رایج ترین عمل های جراحی زیبایی بعد از عمل جراحی بینی در کشور ما می باشد. با این عمل جراحی بیماران بعد از مدت کوتاهی می توانند پلک های پف کرده و یا افتاده خود را درمان کرده و از چشمان زیبا و جذاب خود نهایت لذت را ببرند. این عمل جراحی علاوه بر جنبه های ظاهری، از نظر درمانی نیز مفید بوده و با برطرف کردن افتادگی های شدید پلک باعث افزایش میدان دید چشم های بیماران می شود. اگر شما هم یکی از علاقه مندان عمل جراحی بلفاروپلاستی هستند، حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فهرست مطالب


آشنایی با جراحی پلک

روش درمان افتادگی پلک

توصیه های مهم قبل و بعد از لیفت پلک

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی

عوارض جراحی پلک

بهترین کاندیدای عمل بلفاروپلاستی

هزینه جراحی پلک


آشنایی با جراحی پلک

چشم ها از مهم ترین اعضاء صورت است و تاثیرگذاری بیشتری نیز در حالات روحی و جسمانی هر فردی دارند. چشم ها به وضوح شادابی، خستگی، و حتی پیری را نیز به مخاطب انتقال می دهند. اما گاهی اوقات مواردی همچون افتادگی و پف دور چشم چهره شما را خسته تر و پیرتر نشان می دهند. پف چشم عوامل متعددی دارد از جمله خستگی، برخی از بیماری های کلیوی و یا حتی قلبی و بالارفتن سن در عامل  آخر سست شدن و از دست رفتن قوام پوست و بافت های آن علت بروز پف پلک در این قسمت می باشد.

بسیاری از افراد از نظر زیبایی شناختی با مشکل افتادگی پلک مواجه هستند که این مورد در حالت حاد می تواند حتی دید افراد نیز به مشکل مواجه کند و حالت آزاردهنده ای داشته باشند. بخاطر موارد ذکر شده انگیزه افراد برای پیدا کردن راهکاری مطمئن و قابل اعتماد دوچندان می  شود. همچنین بعضی از از افراد نیز به علت افتادگی پلک بالا و یا پایین خود احساس می کنند که اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و از ظاهر خود ناراضی هستند و به همین همواره به دنبال روش هایی هستند تا بتوانند افتادگی پلک خود را درمان کنند.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های درمانی متنوعی برای درمان افتادگی پلک به وجود آمده است که یکی از بهترین و دائمی ترین روش ها، عمل جراحی پلاستیک پلک می باشد که اصطلاحاً به آن «بلفاروپلاستی» گفته می شود.

این عمل جراحی امروزه برای برداشتن پوستهای اضافی پلک، از بین بردن پف پلک ها، اصلاح گودی زیر چشم و به طور کلی برای جوانسازی و زیبایی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با جراحی پلک
آشنایی با جراحی پلک

روش درمان افتادگی پلک

بیمارانی که برای این عمل جراحی اقدام می کنند به طوری کلی نیاز به بستری شدن ندارند و عموماً به صورت سرپایی درمان می شود. در عمل جراحی پلک بیماران بیهوش نمی شوند و پزشکان تنها از مواد بیحسی موضعی استفاده می کنند. اما در موارد خیلی نادر و با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک، ممکن است که بیمار تحت بیهوشی قرار گیرد.

عمل جراحی پلاستیک پلک به 2 دسته جراحی پلک فوقانی و جراحی پلک تحتانی تقسیم بندی می شود که روش انجام هر یک از آنها به صورت زیر می باشد.

·  جراحی پلاستیک پلک فوقانی: در این حال پوست های اضافی، عضله و یا کیسه های چربی پلک فوقانی با استفاده از چاقو جراحی، لیزر و یا امواج رادیویی برداشته می شوند که انتخاب آنها بستگی به وضعیت پلک و نظر جراح دارد. در این روش در صورت وجود افتادگی پلک می توان در حین عمل افتادگی پلک را نیز درمان نمود. در جراحی پلاستیک پلک فوقانی شکل ظاهری و موقعیت پلک فوقانی بهبود پیدا می کند و باعث می شود که ظاهر فرد جوان تر و زیباتر شود.

·  جراحی پلاستیک پلک تحتانی: در بیشتر موارد برای از بین بردن پف زیر پلک بیماران، پزشکان از روش جراحی پلاستیک پلک تحتانی استفاده می کنند. پزشکان در این روش جراحی در پشت پلک تحتانی یک برش ایجاد کرده و بعد از عمل جراحی اصولاً نیازی به بخیه محل عمل وجود ندارد. اگر در پلک تحتانی بیمار، پوست اضافی و یا شل وجود داشته باشد، جراح به وسیله چاقوی جراحی زیر خط مژه ها را برش داده و از طریق آن پوست و یا چربی های اضافی را خارج می کند و بعد از عمل محل برش داده شده را با بخیه های بسیار ریزی می دوزد. در این نوع عمل جراحی پزشکان می توانند علاوه بر چاقو، از لیزر و یا امواج رادیویی نیز استفاده کنند. مزیتی که امواج رادیویی و لیزر دارند، این است که در عین برداشتن بافت های اضافی عروق خونریزی به طور همزمان بسته می شود که این امر باعث کاهش احتمال خونریزی در حین و یا بعد از عمل جراحی می شود.

توصیه های مهم قبل و بعد از لیفت پلک

توصیه های مهم قبل و بعد از لیفت پلک

برای اینکه بیماران از عمل جراحی پلک خود بهترین نتیجه را بگیرند لازم است که به یک سری از توصیه ها قبل و بعد از عمل جراحی توجه کنند. برخی از نکاتی که بیماران قبل و بعد از عمل باید انجام دهند، عبارت اند از:

·  خودداری از مصرف داروهایی مانند؛ آسپرین، پیروکسیکام، ایندومتاسین، مفنامیک اسید و بروفن از 2 هفته قبل از عمل

·  پاک کردن آرایش صورت قبل از ورود به اتاق عمل

·  استفاده کردن از کمپرس سرد بیست و چهار ساعت تا چهل و هشت ساعت بعد از عمل جراحی

·  تا 2 روز اول بعد از عمل بهتر است که بیمار در هنگام دراز کشیدن در زیر سر خود یک بالش بلند تر قرار دهد تا شیب بدن افزایش پیدا کرده و از بروز کبودی و تورم پلک ها جلوگیری شود.

·  مصرف داروهای تجویز شده مطابق با دستور پزشک

·  مراجعه به پزشک معالج 6 و یا 8 روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها

برای دریافت مشاوره و ویزیت مجازی رایگان کلیک کنید.

توصیه های مهم قبل و بعد از لیفت پلک
توصیه های مهم قبل و بعد از لیفت پلک

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی پلک

در بیشتر موارد بخیه هایی که برای بستن محل برش پلک مورد استفاده قرار می گیرند به راحتی در بدن جذب شده و نیازی به کشیدن آنها نیست. در ابتدا گفتیم که عمل جراحی پلک به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین مدت زمانی که بیماران نیاز به بستری شدن دارند حداکثر بین یک نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر می باشد.

بلافاصله بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی بیمار می تواند چشم های خود را باز کند ولی ممکن است که تا چند روز در محل عمل ورم و یا کبودی دیده شود. به همین دلیل توصیه می شود که بیماران تا 2 روز بعد از عمل در منزل استراحت کرده و از انجام فعالیت های روزانه خودداری کنند.

عمل جراحی بلفاروپلاستی معمولاً بدون درد بوده ولی اگر بیماری احساس درد داشته باشد، این در بعد از بیست و چهار و یا هفتاد و دو ساعت اول برطرف خواهد شد.

برخی نکات دیگر مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی :

بیمارانی که به تازگی جراحی پلک انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و به پشت بخوابند ؛  هم چنین بهتر است در هنگام خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند تا سر نسبت به بدن در مکان بالاتری قرار گیرد ،  این کار در کاهش ورم تاثیر به سزایی دارد.

بیماران باید از مصرف داروهای منعقد کننده خون قبل از عمل و حتی بعد از عمل پرهیز نمایند چرا که ممکن است باعث  شروع خون ریزی شود.

افراد بعد از عمل بلفاروپلاستی حداقل باید 48 ساعت استراحت کامل انجام دهند و تا مدتی کارهایی که باعث فشار آمدن  به چشم می شود را کم کنند.

این افراد همچنین باید از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کنند و بهتر است در زمان خوابیدن دو بالش زیر سر خود قرار  دهند تا ارتفاع سر نسبت به بدن بالاتر باشد که این کار باعث کاهش تورم نیز می شود.

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی پلک

عوارض جراحی پلک

اگرچه عمل جراحی بلفاروپلاستی به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود و ظاهری جوانتر را در فرد مورد نظر ایجاد می کند، ولی مانند هر عمل جراحی دیگر دارای عوارضی نیز می باشد که ممکن است همه و یا برخی از آنها در بیماران نمایان شود. به عنوان مثال خونریزی داخل چشم، برگشتن پلک به داخل، ناتوانی در بستن کامل چشم، خشکی چشم، اشک و باقی ماندن جای برش از جمله عوارضی هستند که در این عمل جراحی ممکن است رخ دهد.

در بین عوارض گفته شده، خونریزی داخلی چشم خطرناک ترین عارضه ای است که ممکن است بیماران با آن مواجه شوند. چرا که اگر خونریزی چشم بر روی عصب بینایی فشار وارد کند، احتمال دارد فرد بیمار به طور کامل نابینا شود.  

عارضه ناتوانی در بستن چشم ها معمولاً بر اثر برداشتن بیش از حد پوست پلک اتفاق می افتد از این رو همواره به جراحان توصیه می شود که در این زمینه حداکثر دقت و محافظه کاری را داشته باشند.

در برخی از موارد ممکن است پوست پلک تحتانی بیش از حد نیاز برداشته شود که این امر باعث کشیده شدن لبه پلک به سمت پایین و نمایان شدن بیش از حد سفیدی چشم می شود که ظاهری نامناسب را در فرد بیمار به وجود خواهد آورد.

عوارض جراحی پلک

بهترین کاندیداهای عمل جراحی بلفاروپلاستی

بهترین افرادی که برای عمل جراحی پلک اقدام می کنند، افرادی با حداقل سن سی و پنج سال هستند که پف زیر چشم و یا آویزان شدن پوست آن ظاهری بسیار ناپسند را در آنها به وجود آورده است. البته در بین بیماران افرادی در سنین پایین تر نیز وجود دارند که به دلایل مختلفی به این عارضه دچار شده اند و می توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند.

فردی که تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی قرار می گیرد باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار بوده و هیچ نوع بیماری خاصی نداشته باشد.

بهترین کاندیدای عمل جراحی بلفاروپلاستی

هزینه جراحی پلک

هزینه عمل جراحی پلک بلفاروپلاستی به عوامل متعددی بستگی دارد که هرکدام از آنها باعث می شود هزینه این عمل جراحی در یک کلینیک متفاوت از هزینه آن در یک کلینیک دیگر باشد.

به عنوان مثال نوع جراحی، تجربه جراحی، موقعیت جغرافیایی کلینیک، هزینه های اتاق عمل، گستردگی جراحی و هزینه های جانبی از جمله عواملی هستند که بر قیمت نهایی جراحی پلاستیک پلک تاثیر می گذارند.

هزینه جراحی پلک
هزینه جراحی پلک

 

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.